Czy wózek widłowy i sztaplarka to pojęcia tożsame?


Wiele osób może używać tych dwóch terminów zamiennie, jednak w praktyce są to dwa różne rodzaje maszyn do transportu i przenoszenia ładunków, które mają swoje specyficzne cechy i funkcje. W przemyśle i magazynach zarówno wózek widłowy, jak i sztaplarka odgrywają kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu ładunkami.

Wózek widłowy to pojazd przemysłowy, który jest powszechnie stosowany do przenoszenia, podnoszenia i układania różnych ładunków. Jest najbardziej rozpowszechnionym typem maszyny wykorzystywanej w magazynach, produkcji czy logistyce. Charakteryzuje się solidną konstrukcją, która pozwala na przenoszenie ciężkich przedmiotów na dużą wysokość. Budowa wózka widłowego obejmuje widły o zmiennym rozstawie, zamontowane na karetce poruszającej się na maszcie, który pozwala na podnoszenie i opuszczanie ładunków. Napędza go silnik spalinowy lub elektryczny, a pojazd porusza się na kołach. Wózki widłowe posiadają także przeciwwagę, która równoważy ciężar ładunku znajdującego się na widłach. Zastosowanie wózka widłowego obejmuje prace związane z przemieszczaniem towarów na dużą odległość, układaniem palet czy skrzyni na wysokościach oraz pracami wymagającymi dużej siły ciągu.

Sztaplarka - budowa i zastosowanie

Sztaplarka to maszyna przeznaczona do przemieszczania ładunków na krótszych dystansach i niewielkich wysokościach. Jest mniejsza od wózka widłowego, dzięki czemu doskonale sprawdza się w wąskich korytarzach magazynowych i innych miejscach o ograniczonej przestrzeni roboczej. Budowa sztaplarki jest inna niż w przypadku wózka widłowego. Posiada ona widły o niezmiennym rozstawie, będące zintegrowaną częścią karetki poruszającej się po maszcie. Sztaplarka jest napędzana silnikiem elektrycznym, a jej ruch jest możliwy dzięki kołom. W przeciwieństwie do wózków widłowych, sztaplarki nie mają przeciwwagi (tę funkcję pełni tu bateria), co sprawia, że są lżejsze i bardziej zwrotne.

Zastosowanie sztaplarki obejmuje przede wszystkim prace związane z przemieszczaniem ładunków na krótkich dystansach, podnoszeniem i układaniem palet czy skrzyni na niewielkich wysokościach oraz pracami w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Wróć