Jak dbać o stan techniczny wózków widłowych?


Ważnym aspektem utrzymania wózków widłowych w dobrym stanie jest regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Sprawdzenie powinno obejmować kontrolę układu napędowego, układu hamulcowego, układu kierowniczego, akumulatora oraz innych podzespołów. Przeglądy mogą być wykonywane przez wykwalifikowany personel zakładu lub przez serwis zewnętrzny. W przypadku tego drugiego rozwiązania warto sprawdzić, czy serwis dysponuje wymaganymi uprawnieniami i certyfikatami. Zaletą korzystania z takich usług jest między innymi łatwy dostęp specjalistów do części zamiennych do wózków widłowych. W Środzie Wielkopolskiej, Poznaniu, Wrześni i na terenie województwa wielkopolskiego w tej kwestii działa nasza firma - SERWITECH.

Przegląd techniczny powinien obejmować sprawdzenie układu hydraulicznego, który odpowiada za ruchy masztu, ramienia oraz wideł. Aby zapewnić jego prawidłowe działanie, należy co pewien czas dokładnie czyścić oraz smarować poszczególne elementy. Warto również zwracać uwagę na ewentualne wycieki oleju hydraulicznego, które mogą świadczyć o uszkodzeniach uszczelek lub węży.

Na co zwracać uwagę podczas konserwacji sztaplarka?

Warto też regularnie sprawdzać stan opon pojazdów. Mają kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności podczas pracy, a także wpływają na hałas i wibracje w trakcie jazdy. Należy zwracać uwagę na bieżnik opon, czy nie ma nierówności lub znacznego zużycia. Warto sprawdzać również ciśnienie w oponach oraz czy nie występują uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy przecięcia. W przypadku stwierdzenia znacznego zużycia opon należy je wymienić.

Akumulatory to kolejny kluczowy element wózków widłowych, zwłaszcza tych elektrycznych. Niedostateczna konserwacja akumulatora może prowadzić do jego szybkiego zużycia i uszkodzeń. Regularne sprawdzanie poziomu elektrolitu oraz czyszczenie biegunów może przyczynić się do dłuższej żywotności akumulatora. Ponadto warto kontrolować stan kabli i złączy, a także unikać przeciążenia akumulatora.

Właściwa eksploatacja oraz dbałość o poszczególne elementy wózka widłowego przyczynia się do jego dłuższej żywotności, co przekłada się na mniejsze koszty napraw i utrzymania maszyn.

Wróć