Jak dobrać rolki do wózka widłowego?


Wózki widłowe to urządzenia, które każdego dnia przyspieszają i usprawniają pracę wielu zakładów, magazynów i innych obiektów przemysłowych. Trzeba jednak zwracać uwagę na rodzaj wykorzystywanych w nich części zamiennych. Rolki do wózka widłowego to jeden z tych elementów, który powinien być szczególnie przemyślany, a ich właściwy wybór powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Tylko odpowiednio dobrane zapewnią stabilność, bezpieczeństwo i komfort pracy w każdych warunkach. Jak więc dobrać rolki do wózka widłowego? Odpowiadamy w artykule.

Czy właściwy wybór rolek do wózka widłowego ma duże znaczenie?

Odpowiedź jest bardzo prosta – tak! Rolki w wózku widłowym wpływają bowiem na efektywną, bezpieczną i wygodną dla operatora pracę. Powinny być one przystosowane przede wszystkim do rodzaju podłoża, po jakim porusza się wózek, a także obciążeń, jakim jest on poddawany. W przypadku niewłaściwego dobrania rolek i kół może okazać się, że już po kilku miesiącach od zakupu maszyny będą one całkowicie zużyte, co unieruchomi wózek i uniemożliwi przeprowadzanie prac. Wówczas jedyne, co pozostaje, to wysłać go na nasz serwis wózków widłowych w celu wymiany rolek na nowy, odpowiedni model.

Rodzaje rolek do wózka widłowego

Rolki dzielą się na pojedyncze i podwójne, a także ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Rolki pojedyncze przeznaczone są do równych, płaskich podłoży, natomiast podwójne zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku nierównych nawierzchni, po których porusza się wózek. Wyróżniamy rolki:

  • poliamidowe (nylonowe) – twarde rolki, które zapewniają dużą nośność, nie zmieniają swoich właściwości nawet przy szerokich wahaniach temperatur, jednak przeznaczone są do równych nawierzchni,
  • gumowe – zapewniają cichą pracę i przeznaczone są do delikatnych posadzek, np. płytek, a także mniejszych obciążeń,
  • poliuretanowe – cechują się największą nośnością i wytrzymałością mechaniczną oraz na ścieranie, a także uniwersalnością.

Jak widzisz, wybór odpowiednich rolek nie jest trudny, a może w dużej mierze przedłużyć ich żywotność, zapewnić komfortową pracę, a także zabezpieczyć posadzkę przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Wróć