Jaki rodzaj opon wybrać do wózka widłowego?


Podobnie jak w przypadku kół czy rolek, właściwy wybór opon wpływa nie tylko na funkcjonalność wózka widłowego, ale także komfort oraz bezpieczeństwo pracy operatora. Bez odpowiedniego ogumienia maszyna może nie poruszać się bowiem tak stabilnie, jak powinien, co może w dużej mierze utrudniać przewożenie ciężkich ładunków. W celu zaspokojenia zróżnicowanych potrzeb użytkowników, na rynku istnieje obecnie wiele modeli opon do wózków widłowych do wyboru. Jaki rodzaj wybrać, aby najlepiej spełnił swoją funkcję? Dowiedz się z naszego artykułu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze opon do wózka widłowego?

Aby wózek widłowy poruszał się płynnie po danej nawierzchni i bezproblemowo pokonywał przeszkody, przy wyborze opon do niego należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim istotny jest rodzaj maszyny, do której potrzebujesz ogumienia – opony muszą mieć odpowiednie wymiary dopasowane do danego modelu wózka widłowego. Bardzo ważny jest także rodzaj podłoża, na jakim wózek będzie użytkowany, a także ciężar oraz charakter przewożonych na nim ładunków. Duże znaczenie ma bowiem nośność opon oraz zapewnienie optymalnej przyczepności, stabilności i możliwości hamowania urządzenia przy konkretnym obciążeniu oraz prędkości.

Rodzaje opon do wózków widłowych

W firmach zajmujących się sprzedażą wózków widłowych, takich jak nasza, dostępne są dwa podstawowe rodzaje opon do wózków widłowych. Różnią się one między sobą nie tylko budową, ale też zastosowaniem – dzięki nim urządzenia te mogą być wykorzystywane do zupełnie innych warunków oraz rodzaju przeprowadzanych prac. Wyróżniamy:

  • opony pneumatyczne (dętkowe),
  • opony superelastyczne (pełne).

Opony pneumatyczne, choć bardziej podatne na pęknięcia czy inne uszkodzenia mechaniczne, sprawdzają się do poruszania wózkiem z dość dużą prędkością po zróżnicowanym terenie, także zewnętrznym. Zapewniają dużą przyczepność i amortyzację nawet na mocno nierównym podłożu. Opony superelastyczne natomiast w całości wykonane są z twardej gumy, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe. Przeznaczone są do równych nawierzchni znajdujących się np. na terenie magazynów czy hal produkcyjnych.

Wróć