Jaki wybrać olej do wózka widłowego?


Wózki widłowe, podobnie jak inne pojazdy, powinny regularnie przechodzić przeglądy techniczne. Kontroli podlegają wówczas przede wszystkim części eksploatacyjne maszyny. Sprawdzany jest ich stan i stopień zużycia, a w razie potrzeby zamieniane są na nowe. Ponadto duże znaczenie ma również wymiana oleju, który jednak powinien być odpowiednio dopasowany do pojazdu. Jaki olej wybrać do wózka widłowego? Sprawdźmy!

Co wziąć pod uwagę przy wyborze oleju do wózka widłowego?

Wybierając właściwy olej do wózka widłowego, powinieneś przede wszystkim wziąć pod uwagę jego wysoką jakość. Tańsze zamienniki mogą zwyczajnie nie być dostatecznie dobre, szczególnie w przypadku pojazdów, które są intensywnie użytkowane każdego dnia. Ponadto rodzaj oleju zależy też od typu wózka widłowego. Nawet uniwersalne produkty różnią się między sobą parametrami, takimi jak lepkość. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór markowych produktów, które są dedykowane konkretnym pojazdom i są w pełni zgodne z zaleceniami ich producentów.

Skutki niewłaściwie wybranego oleju

Jeśli nie jesteś pewien, jaki olej wybrać, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które przeprowadzają serwisy wózków widłowych i wiedzą, które produkty sprawdzają się najlepiej. Skutki niewłaściwie wybranego oleju mogą bowiem przyczynić się do uszkodzenia pojazdu, w którym nie będzie zapewnionej dostatecznej redukcji tarcia podczas pracy.

Niedopasowany preparat może spowodować przegrzanie skrzyni biegów, awarię układu hydraulicznego czy nawet silnika, co wiąże się z dużymi kosztami napraw, a w skrajnych przypadkach – koniecznością zakupu nowej sztaplarki. Uszkodzenia mogą być bowiem zbyt rozległe, by ich usuwanie było opłacalne. Co istotne, odpowiednio dobrany olej chroni też maszynę przed korozją, dzięki czemu w dużej mierze przedłuża jej żywotność.

Wróć