Które części wózków ulegają najszybciej zużyciu?


Wózki widłowe to urządzenia, które z reguły wykorzystywane są do wielogodzinnej pracy, niekiedy przeprowadzanej także w trudnych warunkach. Każdego dnia pokonują długie dystanse na halach magazynowych obarczone dużym obciążeniem. W celu zapewnienia ich bezawaryjnego działania nawet podczas tak intensywnej eksploatacji należy regularnie kontrolować stan wszystkich ich elementów i w razie potrzeby wymieniać je na nowe lub dokonywać napraw. Jednak które części wózków ulegają zużyciu najszybciej? Sprawdź!

Opony, widły i pozostałe części eksploatacyjne

Nadmierne wykorzystanie konkretnych części eksploatacyjnych często zależy od środowiska pracy, w jakim używane są wózki widłowe. Niemniej istnieje kilka elementów, które w każdym pojeździe tego typu są najbardziej narażone na zużycie i należy je wymieniać częściej niż inne, niezależnie od intensywności przeprowadzanych prac. Są to części, takie jak:

  • widły – mogą ulec nadmiernemu wytarciu, odkształceniu lub pęknięciu, co grozi niebezpieczeństwem upuszczenia ładunku,
  • opony i układ hamulcowy – ulegają przetarciom, pęknięciom po najechaniu na ostry przedmiot lub innym uszkodzeniom mechanicznym,
  • maszt – ulega przeciążeniom, czego efektem może być nierówny, niestabilny przesuw.

Awariom niekiedy ulegają również układy hydrauliczne oraz napędowe. Jeśli Twój wózek widłowy stracił moc, zbyt głośno pracuje lub nie jest w stanie unieść ładunku na określoną wysokość, może to oznaczać usterkę któregoś z tych układów.

Jak przedłużyć żywotność części wózków widłowych?

Przedłużenie żywotności wszystkich części i podzespołów zapewnią przede wszystkim regularne wizyty w serwisie wózków widłowych i bieżące monitorowanie stanu poszczególnych elementów, które pozwoli szybko wykryć ewentualne usterki i dokonać niezbędnych napraw. Bardzo ważna jest jednak także właściwa eksploatacja urządzeń. Pamiętaj, aby nigdy nie używać uszkodzonego wózka, korzystać z hamulców w delikatny sposób, nie przekraczać dopuszczalnej prędkości ani maksymalnego obciążenia. W przeciwnym wypadku sprzęt może szybko ulec poważnym przeciążeniom i uszkodzeniom oraz potrzebować znacznie większych i kosztowniejszych remontów.

Wróć